Het was geen gewone editie van het NK Legpuzzelen, maar eentje met een gouden randje. In een uitverkochte Hal 60 in Roelofarendsveen kreeg meestertekenaar Jan van Haasteren een eerbetoon dat zelfs de meest doorgewinterde puzzelaar even stil kreeg.
Zaal vol, emoties ook
De negende editie stond in het teken van een bijzondere mijlpaal: Van Haasteren werd 90 jaar. En dat bleef niet onopgemerkt. Honderden fans zongen hem toe terwijl een zee van zwaaiende sjaals de zaal kleurde.
Zelf stond hij zichtbaar geraakt op het podium. Voor iemand die zijn leven lang chaos tekent, was dit even een moment van pure stilte, gevolgd door kippenvel.
Meer dan puzzels
Van Haasteren is niet zomaar een naam. Zijn herkenbare, overvolle illustraties, vol grapjes en terugkerende figuren, hebben wereldwijd een enorme schare fans opgebouwd. Voor velen is zijn werk een vast onderdeel van familieavonden, regenachtige zondagen en fanatieke puzzelsessies.
Kortom: dit was geen eerbetoon aan een tekenaar, maar aan een stukje collectief geheugen.
Strijd op topniveau
Tussen alle emoties door werd er ook gewoon keihard gepuzzeld. In twee categorieën gingen deelnemers de strijd aan, en dat ging er fanatieker aan toe dan je misschien verwacht bij een activiteit die vaak met thee en rust wordt geassocieerd.
Bij de duo’s won team ‘Het Solo Duo’ uit Delft, terwijl bij de teams de titel opnieuw naar ‘Jan, we hebben haast!’ uit Bladel ging. Met een tijd van 40 minuten en 59 seconden, ja, dat is serieus snel, prolongeerden zij hun titel.
Familievoordeel
Het winnende team bestond uit een gezin, en dat bleek geen toeval. Volgens henzelf zit de kracht juist in die onderlinge klik. Want tijdens zo’n finale werk je letterlijk en figuurlijk op elkaars vingers.
Of zoals ze het zelf zeggen: je moet elkaar wel aardig blijven vinden.
Klaas redt het nét niet
Ook Klaas van Kruistum waagde een poging om geschiedenis te schrijven. Voor zijn programma Klaas Kan Alles ging hij voor een wereldrecord puzzelen.
Maar dit keer bleek “alles” toch nét iets te ambitieus.
Puzzelplezier op z’n best
Het NK Legpuzzelen laat zien dat puzzelen allang geen stille hobby meer is. Het is competitie, community en, zoals dit jaar bewees, ook emotie.
En eerlijk: als je op je 90ste nog zo’n zaal in beweging krijgt, dan heb je het als kunstenaar gewoon goed gedaan.
