Terwijl de tarieven op veel campings de afgelopen jaren zijn gestegen, blijven de prijzen op de meeste kleinschalige campings van de Stichting Vrije Recreatie (SVR) relatief laag. Dat stelt de organisatie na een inventarisatie onder haar aangesloten campings.
Volgens de SVR kunnen kampeerders op ruim 70 procent van de aangesloten campings ook in het hoogseizoen nog altijd met twee personen overnachten voor minder dan 25 euro per nacht, exclusief toeristenbelasting. In dat bedrag zijn een kampeerplaats, een auto, vier kilowattuur elektriciteit per dag en het gebruik van douche en warm water inbegrepen.
Grote commerciële campings verhogen tarieven sterker
De SVR benadrukt dat vooral grote commerciële recreatiebedrijven hun prijzen de afgelopen jaren aanzienlijk hebben verhoogd. Op veel kleinschalige campings bleef de prijsontwikkeling volgens de organisatie beperkt.
Voorzitter Christel van Mill vindt het belangrijk dat kamperen voor een breed publiek toegankelijk blijft.
“Kamperen moet geen luxe worden die alleen voor hogere inkomens bereikbaar is. Op onze campings laten ondernemers iedere dag zien dat gastvrijheid en betaalbaarheid uitstekend samengaan.”
Kritiek op toeristenbelasting
Volgens de SVR ligt een belangrijk deel van de prijsstijgingen niet bij de campingeigenaren, maar bij de overheid. De organisatie wijst vooral op de sterk gestegen toeristenbelasting die veel gemeenten de afgelopen jaren hebben ingevoerd.
De stichting stelt dat de opbrengsten van deze belasting lang niet altijd terugvloeien naar toeristische voorzieningen, maar regelmatig in de algemene gemeentelijke middelen terechtkomen.
Van Mill pleit daarom opnieuw voor een heroverweging van de toeristenbelasting, vooral voor Nederlanders die vakantie vieren in eigen land.
Volgens haar zijn vakantiegangers binnen Nederland geen toeristen, maar inwoners die tijdelijk een andere regio bezoeken en daar opnieuw gemeentelijke lasten betalen.
Nederlandse zomer stimuleert binnenlandse vakanties
Ondanks de discussie over stijgende prijzen verloopt het kampeerseizoen volgens de SVR voorspoedig. Veel aangesloten campings melden een goede bezetting en zien de laatste weken nog volop nieuwe reserveringen binnenkomen.
De organisatie schrijft dat mede toe aan het fraaie zomerweer in Nederland en aan de weersomstandigheden in Zuid-Europa. De aanhoudende hitte, droogte en het risico op natuurbranden in landen als Frankrijk en Spanje zorgen er volgens de SVR voor dat steeds meer vakantiegangers kiezen voor een bestemming dichter bij huis.
Rust en ruimte blijven populair
De Stichting Vrije Recreatie verwacht dat de belangstelling voor kleinschalige campings de komende jaren verder zal groeien.
Volgens de organisatie zoeken steeds meer kampeerders naar rust, persoonlijk contact en betaalbare vakanties. Juist die combinatie maakt kleinschalige campings volgens de SVR aantrekkelijk voor gezinnen, stellen en senioren die ontspannen willen kamperen zonder een groot deel van hun vakantiebudget kwijt te zijn.
