Design voor de planeet. Foto: Ben Nienhuis.

Bij de tentoonstelling Design voor de planeet organiseert Design Museum Den Bosch een uitgebreid verdiepend programma. Zo zijn er ieder weekend gratis instaprondleidingen, kan je kijken of luisteren naar een zevendelige videopodcastserie, laten we wetenschappers aan het woord over de relatie tussen klimaat en sciencefiction, organiseren we een gespreksavond met ontwerpers en zijn er verschillende workshops in het museum. Het volledige overzicht van activiteiten is te vinden op www.designmuseum.nl/agenda.

Videopodcast Design voor de planeet

Ter verdieping van de tentoonstelling Design voor de planeet is er een gelijknamige videopodcastserie ontwikkeld. In 7 afleveringen spreekt de samensteller van de tentoonstelling, Tomas van den Heuvel, met wetenschappers, journalisten en experts over grote vraagstukken rondom klimaatproblematiek en geo-engineering. Hoe ethisch is het willen beïnvloeden van het klimaat? Waarom zijn er zoveel complottheorieën over dit onderwerp? En zijn er alternatieven om de wereld te redden? Te gast zijn onder andere wetenschapper Jeroen Oomen, filosoof Roos Slegers en journalist Kris de Decker. Je vindt Design voor de planeet in je favoriete podcast app, op YouTube en de website van het museum.

Gespreksavond De wereld vergaat; wat doet de ontwerper?

Design Museum Den Bosch en de Turing Foundation presenteren op 21 november een gespreksavond over de verantwoordelijkheid van de ontwerper. Hoe verhouden ontwerpers zich tot grote maatschappelijke thema’s als klimaatverandering? Zien ze zichzelf als onderdeel van de oplossing, of juist veroorzaker van het probleem? Wat verwacht de maatschappij van hen, en hoe gaan ze om met deze verwachtingen? Met Yassine Salihine, Pepijn Zurburg, Manouk Hasebosch, Joris Wintgens, Lars van Vianen en Lian Heinhuis.

Posters for the planet

Vanaf 14 november is in de gratis toegankelijke hal van het museum de presentatie Posters for the planet te zien. Dit was een ontwerpwedstrijd van de Turing Foundation waaraan iedereen kon deelnemen en vormt de basis van een mediacampagne over het klimaat en een reizende tentoonstelling met de tien winnende inzendingen. Dat is nodig omdat 75 procent van de Nederlanders zich weliswaar zorgen maakt over stijgende temperaturen en afnemende biodiversiteit, maar het lastig vindt hoe ze die zorg kunnen omzetten in een zinvolle bijdrage aan een beter milieu. De beste posters zie je nu in het museum.

Workshops en lezingen

Bij de tentoonstelling hoort ook een aantal workshops en lezingen. De afgelopen maanden werkten we samen met het duurzaamheidsfestival Zin in Morgen en kon je bijvoorbeeld leren hoe je je oude kleding een tweede leven geeft. Op 16 november gaven we de workshop Boodschap op je bord, in samenwerking met Extinction Rebellion, Scientist Rebellion en ontwerpstudio Tegenwind. Op 30 november en 1 december faciliteren de jonge ontwerpers Bram de Vos en Onno Dikmans een workshop in de tentoonstelling over het vormgeven van het ideale stuk land. Afgelopen week was programmamaker Chris de Ploeg te gast om te vertellen over klimaatverandering, geo-engineering en globale ongelijkheid. Op 7 december laten we filosoof Roos Slegers aan het woord over relatie tussen sciencefiction en ons denken over het klimaat. Wil je graag meer weten over de tentoonstelling? Sluit dan aan bij onze gratis instaprondleidingen iedere zaterdag en zondag om 13.00 en 13.45. Het volledige overzicht van activiteiten is te vinden op www.designmuseum.nl/agenda.