Digitaal billboard in Amsterdam met een McDonald's geïnspireerd wachtwoord.

In aanloop naar Change Your Password Day vraagt McDonald’s Nederland aandacht voor het risico van eenvoudige en voorspelbare wachtwoorden. Aanleiding vormt onderzoek op basis van gegevens van Have I Been Pwned, waaruit blijkt dat het wachtwoord ‘bigmac’ maar liefst 110.922 keer is gebruikt.

Have I Been Pwned is een internationale website die informatie uit bekende datalekken verzamelt en beschikbaar stelt voor consumenten. Gebruikers kunnen er controleren of hun e-mailadres of wachtwoord voorkomt in datasets die na hacks en beveiligingsincidenten online zijn verspreid.

Volgens McDonald’s onderstreept het voorbeeld hoe vaak mensen bij het kiezen van een wachtwoord terugvallen op iets wat makkelijk te onthouden is. Namen van partners, kinderen of huisdieren, maar ook persoonlijke interesses, favoriete producten en bekende merken worden opvallend vaak als wachtwoord gebruikt. Handig voor het geheugen, funest voor de veiligheid.

Meer fastfood in wachtwoorden

In dezelfde datasets duiken nog meer verwijzingen naar McDonald’s-producten op. Zo werd ‘frenchfries’ 34.407 keer aangetroffen, ‘happymeal’ 17.269 keer en ‘mcnuggets’ 2.219 keer. Daarbij gaat het niet alleen om de kale woorden: ook talloze varianten met cijfers en speciale tekens komen voor. Een uitroepteken maakt het wachtwoord misschien leuker, maar zelden écht veiliger.

Bekend risico, groeiend probleem

Cybersecurityorganisaties waarschuwen al jaren voor het gebruik van zwakke en hergebruikte wachtwoorden. Internationale rapporten laten zien dat het aantal datalekken sterk toeneemt en dat de financiële schade per incident kan oplopen tot miljoenen euro’s. In veel gevallen blijken eenvoudige wachtwoorden een van de belangrijkste oorzaken.

Change Your Password Day is een jaarlijkse internationale actiedag die consumenten aanspoort om stil te staan bij hun digitale veiligheid en wachtwoorden regelmatig te vernieuwen. McDonald’s Nederland sluit zich daarbij aan met de boodschap dat gemak en veiligheid zelden goede vrienden zijn, zeker niet online. Wie ‘bigmac’ als wachtwoord gebruikt, kan beter vandaag nog iets anders bestellen.